Zasady kwarantanny granicznej:

 
🔵 Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Rady Ministrów z kwarantanny po powrocie do Polski zwalnia:
 
🔵 Treść rozporządzenia:
 

👉 Podróżni ze strefy Schengen:

▶️ Negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku koronawirusa – test wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
▶️ Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce mogą wykonać test, którego negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.
▶️ Dotyczy wszystkich środków transportu ✈ 🚌 🚗
 

👉 Podróżni spoza strefy Schengen:

▶️ Z kwarantanny nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa podróżny.
▶️ Podróżni, którym została nałożona kwarantanna mogą w Polsce wykonać test PCR lub antygenowy, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
 
 
🔵 Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Osoby te muszą posiadać zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 
 
🔵 Zwolnienie z kwarantanny dotyczy także osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem COVID-19, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
 
 
🔵 Możliwość wykonania testu antygenowego na lotniskach w Polsce:
 
 

KRAJE BEZ KWARANTANNY I OBOWIĄZKOWYCH TESTÓW NA COVID-19:

 • Albania

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/albania/koronawirus-w-albanii-informacje-i-zalecenia2

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/albania 


 • Macedonia

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/macedoniapolnocna

https://www.gov.pl/web/macedoniapolnocna/informacja-dla-podrozujacych-do-macedonii-polnocnej


 • Meksyk

🔵 Informujemy iż władze Meksyku wprowadziły obowiązek wypełnienia formularza podróży oraz zdrowia poprzez stronę internetową https://afac.hostingerapp.com/. W pierwszej kolejności należy założyć konto, a następnie wprowadzić wszystkie informacje. Formularz należy wypełnić najwcześniej na 12 godzin przed planowanym wylotem. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który będzie dostępny po zalogowaniu się na stronie. Kod QR musi posiadać każdy uczestnik podróży. Możemy założyć jedno konto i dodawać poszczególnych uczestników podróży.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/meksyk


 • Dominikana

🔵 Od 01 kwietnia 2021 obowiązkowe będzie wypełnienie elektronicznego formularza: https://eticket.migracion.gob.do/ przed przyjazdem i wyjazdem do/z Republiki Dominikańskiej.

Po poprawnym wypełnieniu formularza należy wygenerować indywidualny kodu QR dla każdej z osób.

Rekomendujemy posiadanie pliku z kodem QR w formie papierowej i elektronicznej. Rejestracji należy dokonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/dominikana


 • Kostaryka

🔵 Należy posiadać ubezpieczenie zdrowotne gwarantujące pokrycie kosztów leczenia związanych z COVID-19 w wysokości co najmniej 50 tys. USD oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny lub zmiany planów podróży. Akceptowane jest międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, pod warunkiem, że podróżujący przedstawi dokument po angielsku lub hiszpańsku wydany przez ubezpieczyciela, w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich ww. wymogi.

🔵 Wypełnić tzw. Pase de Salud (Kartę Zdrowia) – cyfrowy formularz epidemiologiczny dostępny w kilku językach na: https://salud.go.cr/. Pase de Salud można wypełnić na 48 godzin przed podróżą wykorzystując dane z posiadanego ubezpieczenia międzynarodowego lub wykupionego ubezpieczenia kostarykańskiego.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kostaryka

https://www.visitcostarica.com/en/costa-rica/


KRAJE DOSTĘPNE DLA POLAKÓW PO WYKONANIU TESTU NA COVID-19:

 • Bułgaria 

🔵   Informujemy, iż od 01.05.2021 wjazd do Bułgarii jest możliwy po okazaniu:

– negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż 72h przed przylotem lub

– negatywnego testu antygenowego, wykonanego nie później niż 48h przed przylotem (czas liczony jest od pobrania próbek do badania).

🔵   Z obowiązku okazywania negatywnego wyniku testu są zwolnione osoby, które przedstawią:

 • zaświadczenie o przebytym COVID-19 w języku angielskim (może być pozytywny wynik testu RT-PCR lub antygenowego) w przedziale czasowym nie później niż 15 dni i nie wcześniej niż 180 dni przed przylotem do Bułgarii.
 • certyfikat potwierdzający ukończony cykl szczepień przeciwko Covid-19, przy czym ostatnia dawka szczepionki powinna być przyjęta co najmniej 14 dni przed przyjazdem do Bułgarii.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/bulgaria

https://www.gov.pl/web/bulgaria/wyjazd


 • Chorwacja

🔵 Obowiązujące w okresie 1-15 kwietnia 2021 roku.

Utrzymany zostaje obowiązek okazania nie starszego niż 48 godzin negatywnego wyniku testu PCR na SARS-CoV-2 lub szybkiego testu antygenowego (ważność obu testów liczy się od momentu pobrania materiału do badania). Osoby, które wjechały na podstawie szybkiego testu antygenowego, a będą przebywać w Chorwacji dłużej niż 10 dni, mają obowiązek powtórzenia testu przed upływem dziesiątego dnia, licząc od dnia wykonania testu okazanego na granicy.

🔵 Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są:

 • osoby posiadające lekarskie zaświadczenie o przebyciu COVID-19 w ostatnich 6 miesiącach lub pozytywny wynik testu RT-PCR lub antygenowego wykonanego w ostatnich 6 miesiącach, ale nie później niż 11 dni przed datą przekroczenia granicy z Chorwacją
 • dzieci do 7 r.ż. przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu
 • osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu 2 dawek szczepionki (w j. angielskim), a od przyjęcia ostatniej dawki upłynęło min. 14 dni. 

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/chorwacja/nowe-zasady-wjazdu-do-chorwacji

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/chorwacja


 • Cypr

🔵 Obowiązuje do 16 maja (minimum)

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wykonania testu molekularnego w certyfikowanym laboratorium (próbka powinna być pobrana w ciągu 72 godzin przed wylotem) oraz przesłana na platformę Cyprus Flight Pass w postaci dokumentu potwierdzającego uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19.

Dodatkowo osoby przylatujące będą także musiały opłacić i poddać się testowi molekularnemu PCR po przylocie na Cypr, którego koszt wynosi odpowiednio 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro na lotnisku w Pafos. Wynik testu będzie dostępny w ciągu 3 godzin i zostanie przesłany podróżnemu za pośrednictwem SMS po opuszczeniu lotniska. Wymóg poddania się testom nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia. Wszyscy podróżni są zobowiązani ponadto do udzielenia niezbędnych informacji i złożenia wymaganych deklaracji.

Ponadto na miejscu większość obiektów usługowych będzie zamknięta – tylko apteki, supermarkety pozostają otwarte, wszystkie restauracje, kawiarnie będą zamknięte.

Wprowadzono godzinę policyjną w godzinach od 21:00 do 05:00.

SMS lub zezwolenie na ruch dla wszystkich obywateli i turystów (jeden dziennie).

Obowiązek noszenia maseczki przez cały czas – wewnątrz i na zewnątrz.

🔵 Osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić on-line ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/cypr


 • Egipt

🔵 Od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu.

Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku (koszt 30 USD).

🔵 Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/egipt


 • Emiraty Arabskie

🔵 Pasażerowie przylatujący do Dubaju powinni przedstawić negatywny wynik testu na COVID (PCR) wykonany w przeciągu 72 godzin przed odlotem. Od 3 kwietnia pasażerowie zostaną także poddani drugiemu, bezpłatnemu testowi PCR na lotnisku w Dubaju. Klienci oczekują na wynik testu w hotelu.

🔵 Obowiązek ten nie dotyczy tranzytu oraz dziecka poniżej 12 roku życia

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/zjednoczone-emiraty-arabskie


 • Francja

🔵 Obowiązkowy negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą

🔵 Należy wypełnić oświadczenie o braku symptomów zakażenia koronawirusem i kontaktu z osobą zakażoną:  https://www.interieur.gouv.fr/Actualites/L-actu-du-Ministere/Certificate-of-international-travel

🔵 Obowiązek poddania się testowi nie dotyczy dzieci do ukończenia 11 roku życia.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/francja


 • Grecja

🔵 Od 19 kwietnia 2021 r.wszyscy obywatele UE oraz obywatele Wielkiej Brytanii, USA, Serbii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izraela i krajów będących członkami Układu z Schengen nie zostaną poddani kwarantannie po przybyciu do Grecji, jeśli posiadają negatywny wynik testu PCR, wykonany najpóźniej 72 godziny przed przybyciem (w j. angielskim).

🔵 Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są:

 • Dzieci do 5 roku życia.
 • osoby posiadające zaświadczenie o przyjęciu 2 dawek szczepionki (dotyczy szczepionek wymienionych w wykazie EUL WHO i / lub zatwierdzonych przez właściwy organ w j. angielskim), a od przyjęcia ostatniej dawki upłynęło min. 14 dni. Zaświadczenie o zaszczepieniu powinno zawierać najważniejsze informacje w języku angielskim a pełne imię i nazwisko musi zgadzać się z dokumentem tożsamości.

🔵 Podróżni przybywający do Grecji mają obowiązek zarejestrowania pobytu na stronie https://travel.gov.gr (Passenger Locator Form).

Ograniczenia dla pozostałych krajów nadal obowiązują zgodnie z poprzednimi komunikatami. 

Przesyłanie formularzy PLF pozostaje obowiązkowe, a szybkie testy po przybyciu będą nadal wykonywane.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja


 • Hiszpania

🔵 Od 23 listopada 2020 r. wprowadzano obowiązek okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa na terenie całej Hiszpanii, łącznie z Wyspami Kanaryjskimi. Podróżni muszą wykonać test RT-PCR lub TMA na 72 godziny przed przybyciem do Hiszpanii.

🔵 Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania


 • Kenia

🔵 Konieczne jest wykonanie przed podróżą testu na obecność koronawirusa i posiadanie przy sobie negatywnego wyniku testu RT-PCR w języku angielskim. Test należy wykonać najwcześniej na 96 godzin przed planowanym lądowaniem.

🔵 Należy również wypełnić formularz online na stornie https://ears.health.go.ke/airline_registration/ i okazać wygenerowany kod QR.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/kenia

https://www.gov.pl/web/kenia/covid-19—informacje-dla-turystow


 • Kuba

🔵 Wszyscy podróżujący na Kubę są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przylotem na Kubę.

🔵 Obowiązek poddania się ponownemu testowi na lotnisku po przylocie.


 • Malediwy

🔵 Począwszy od 3 maja 2021 r. wszyscy podróżni przybywający na Malediwy są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku PCR z próbką pobraną 96 godzin przed wyjazdem na Malediwy, nawet w przypadku zaszczepienia.

🔵 Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są:

 • Niemowlęta poniżej pierwszego roku życia.

🔵 Negatywny wynik testu PCR należy dołączyć podczas wypełniania internetowego formularza deklaracji zdrowia podróżnego (Healt Declaration) za pośrednictwem portalu „IMUGA” (https://imuga.immigration.gov.mv/ethd/), który należy złożyć w ciągu 24 godzin przed wyjazdem na Malediwy.

🔵 Wszyscy podróżni są również zobowiązani do złożenia formularza deklaracji zdrowia podróżnego (Healt Declaration) w ciągu 24 godzin przed wyjazdem z Malediwów.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/malediwy


 • Malta

🔵 Każda osoba przybywająca na Maltę będzie musiała przedstawić negatywny wynik testu PCR COVID-19, wykonanego nie później niż 72 godziny przed przylotem na Maltę.

🔵 Przydatne linki:

https://www.visitmalta.com/pl/covid-19

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/malta


 • Portugalia (Madera)

🔵 Konieczne jest wykonanie przed podróżą testu na obecność koronawirusa i posiadanie przy sobie negatywnego wyniku testu RT-PCR w języku angielskim. Test należy wykonać nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem.

🔵 Osoby które nie wykonały badania w Polsce mogą skorzystać z bezpłatnych testów RT-PCR po przylocie (koszt pokrywa Rząd Madery) – cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1 godzinę). W tym wypadku do momentu uzyskania wyniku nie wolno opuszczać hotelu. 

🔵 Zwolnione z konieczności okazania negatywnego wyniku testu są:

-Dzieci do 12 roku życia
– Osoby posiadające zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że w ostatnich 90 dniach poprzedzających przylot przeszły COVID-19;
– Osoby posiadające dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19 i dochowanie okresu aktywacji szczepionki.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/portugalia

www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/information-covid-19


 • Seszele

🔵 Od 25 marca pobyt na rajskich Seszelach jest znów możliwy.

🔵 Od turystów wymagane jest zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 wykonane 72 godziny przed przybyciem. Przed wylotem wszyscy podróżujący (w tym także dzieci) muszą zarejestrować swoją podróż za pośrednictwem wyznaczonej platformy –https://seychelles.govtas.com/

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/seszele


 • Tanzania (wraz z Zanzibarem)

🔵 Zgodnie z nowymi wymogami kraju Tanzania, wszyscy pasażerowie zobowiązani są do okazania – po przylocie na miejsce – zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na obecność Covid-19. Czas między pobraniem próbki, a przybyciem do Tanzanii, nie może przekroczyć 72 godzin.

🔵 Ponadto każdy podróżujący do Zjednoczonej Republiki Tanzanii zobowiązany jest wypełnić 24 godziny przed wjazdem do tego kraju formularz (tzw. Travelers Surveillance Form) online. Jest on dostępny pod adresem: https://afyamsafiri.moh.go.tz/ . Po wypełnieniu formularza podróżny otrzyma stosowne potwierdzenie. Powiadomienie będzie zawierało unikalny kod (Unique Health Code – UHC), który należy okazać lokalnym służbom imigracyjnym po przybyciu do Tanzanii.

Dodatkowo, przy wjeździe do Tanzanii podróżni będą zobowiązani wypełnić karty informacyjne dot. ich stanu zdrowia pod kątem Covid-19 („health information cards”).

🔵 Poróżni przybywający z krajów o wysokiej liczbie zachorowań oraz spędzający więcej niż 72 godziny w tranzycie, będą musieli poddać się na miejscu dodatkowemu szybkiemu testowi tzw. rapid test. Koszt ok 25 usd.

🔵 Dodatkowo wszystkie osoby przybywające do Tanzanii z krajów, w których pojawiają się nowe warianty Covid-19 oraz tacy, którzy podróżowali przez takie kraje w ciągu ostatnich 14 dni, będą musiały wykonać szybki test (rapid test) i poddać się 14-dniowej kwarantannie na własny koszt.

🔵 Na chwilę obecną nie ma żadnej oficjalnej informacji, które kraje są tymi z nowymi wariantami. Nie mówi o tym ani strona rządowa Tanzanii, ani którakolwiek ambasada, a co z tym idzie – również i polskie MSZ.

Informacja o 14-dniowej kwarantannie pojawiła się w afrykańskim portalu The East Afican:
https://www.theeastafrican.co.ke/tea/news/east-africa/covid-19-tanzania-announces-14-day-mandatory-quarantine-for-travellers-3386916.
Dodatkowo te obostrzenia potwierdziła Ambasada RP w Tanzanii na swoim Twitterze:
https://twitter.com/PLinTanzania/status/1389254373545549828
oraz na swojej oficjalnej stronie w komunikacie:
https://www.gov.pl/web/tanzania/uwaga-podrozni-nowe-wymogi-dot-okazania-wynikow-testu-na-covid-19-oraz-kwarantanny-przy-wjezdzie-do-zjednoczonej-republiki-tanzanii.

Brak konkretnych informacji, co do listy krajów, pozostawia pewną uznaniowość władz Tanzanii, co do tej listy.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/tanzania/informacje-w-sprawie-przekraczania-granic-w-panstwach-akredytacji-placowki

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania


 • Tunezja

🔵 Od 19.04.2021 r. zmianie uległy warunki wjazdowe na teren Tunezji:

Osoby podróżujące lotem czarterowym  w ramach zorganizowanego wyjazdu turystycznego (posiadają voucher i bilet lotniczy na pakiet hotel + przelot + transfer):

–  muszą posiadać wydrukowany negatywny wynik testu PCR w jęz. angielskim nie starszy niż 72 godziny przed odlotem

– pozostawanie w zorganizowanych grupach podczas pobytu w Tunezji

🔵 Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

🔴 Osoby podróżujące w ramach niezorganizowanego wyjazdu turystycznego (nie posiadają vouchera i biletu lotniczego na pakiet hotel + przelot + transfer)

– muszą posiadać wydrukowany negatywny wynik testu PCR w jęz. angielskim nie starszy niż 72 godziny przed odlotem

– muszą udać się na 5 dniową kwarantannę w wybrane przez siebie miejsce. Po upływie 48 h od momentu rozpoczęcia kwarantanny można wykonać ponowny test PCR, którego negatywny wynik zwalnia z kwarantanny.

🔴 Godzina policyjna obowiązuje od 22:00 do 05:00.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tunezja

https://www.gov.pl/web/tunezja/aktualne-informacje-dot-covid–19-w-tunezji


 • Turcja

🔵 Od 15.04.2021 r. do 31 maja 2021 r. wszyscy podróżni, są zobowiązani są do wypełnienia (na 72h przed wylotem) Elektronicznego Formularza Zgłoszenia Podróżnego – Traveler Entry Form. Procedura obowiązuje wszystkich pasażerów, również dzieci.

Formularz dostępny jest na stronie: https://register.health.gov.tr/

Po wypełnieniu formularza Klient otrzyma dokument potwierdzający rejestrację, wraz z unikatowym kodem HES. Dokument należy wydrukować lub zachować na urządzeniu mobilnym, w celu okazania go obsłudze linii lotniczej przed wylotem. Brak w/w dokumentu będzie skutkował niewpuszczeniem pasażera na pokład samolotu lecącego do Turcji.

🔵 Wszystkie osoby podróżujące do Turcji, będą zobowiązane do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność COVID-19. Badanie musi być przeprowadzone maksymalnie 72 godziny przed planowanym wjazdem do Turcji. Zaświadczenie powinno zostać przedstawione w języku angielskim lub innym honorowanym przez linię lotniczą lub kraj docelowy. Osoby zaszczepione nie są zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR.

🔵 Nie ma obowiązku okazywania wyniku testu w przypadku dzieci poniżej 6 roku życia.

🔵 Przydatne linki:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

Instrukcja wypełnienia formularza TUTAJ

Powyższa regulacja obowiązuje do 31 maja 2021 r.


KRAJE DOSTĘPNE DLA POLAKÓW ZASZCZEPIONYCH (ewentualnie ozdrowieńców):

 • Chorwacja (również osoby, które przeszły COVID-19):

https://www.gov.pl/web/chorwacja/nowe-zasady-wjazdu-do-chorwacji

 • Islandia (również osoby, które przeszły COVID-19)

https://www.landlaeknir.is/um-embaettid/greinar/grein/item44162/Certificate-of-vaccination-against-COVID-19-accepted-at-the-border

 • Słowenia (również osoby, które przeszły COVID-19)

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia

 • Madera (również osoby, które przeszły COVID-19)

http://www.visitmadeira.pt/en-gb/useful-info/corona-virus-(covid-19)/information-to-visitors-(covid-19)

 • Rumunia (również osoby, które przeszły COVID-19)

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rumunia

 • Gruzja

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja

 • Litwa:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/litwa

 • Estonia:

https://vm.ee/en/coronavirus-2019-ncov