Dubaj – co warto zobaczyć?

Dubaj to jedno z najbardziej nowoczesnych i luksusowych miast na świecie, wybudowany został pośrodku pustyni, miasto w którym niemal wszystko jest naj naj naj :) największe, najwyższe, najdłuższe, najdroższe ... to niewątpliwie wpływa na jego walory.

Ludzie albo kochają to miasto, albo wręcz nienawidzą, jednak jedno jest pewne, na pewno warto chodź raz w życiu go odwiedzić, choćby na kilka dni. W tym momencie nie jest to duży problem, zważywszy na to, że z Polski kursują tanie linie lotnicze, które w 5-5,5 godzin przeniosą nas w kompletnie inny wymiar. Bardzo często jest to również miejsce przesiadkowe na dalsze kierunki, co stanowi dobrą okazję do jego zwiedzenia i może zatrzymania się w nim na dłużej.

1. BURJ KHALIFA

To najwyższy budynek na świecie i zarazem najwyższa wolnostojąca konstrukcja, jego wysokość liczy 828 metrów i 163 pięter! Na 124 i 125 piętrze znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się niezwykły widok 360'.

Wstęp na platformę to wydatek z rzędu 149 AED (ok. 120 PLN), jednak w godzinach popołudniowych ze względu na zachód słońca ceny drożeją do 224 AED. Wyjedziemy na nią jedną z najszybszych wind na świecie, która porusza się z prędkością 10 m/s czyli 36 km/h. Można również wjechać na poziom 148, jednak tu bilety są znacznie droższe (cena pakietu 124+125+148 to wydatek rzędu 359 AED. 148 piętro możliwe do zwidzenia tylko w tym pakiecie, nie da się go osobno zakupić).

Podczas planowania jego zwiedzania warto wziąć pod uwagę fakt, że czasem pogoda nad Dubajem nie jest do końca przejrzysta i widok może nas nie zadowolić.

Strona, gdzie możemy zakupić bilety z wyprzedzeniem, oraz pakiety np. z fontannami lub ze wstępem do muzeum : https://www.burjkhalifa.ae/en/

2. FONTANNY DUBAJSKIE

Tuż pod Burj Khalifa znajduje się sztuczne jezioro Burj Lake na ponad 12-hektarowej powierzchni , a pod jego taflą największy na świecie system choreografii wodnej, fontanny są w stanie wystrzelić jednorazowo 83 tyś. litrów wody na wysokość 150 m!

Pokazy, które łączą wodę, światło i muzykę odbywają się od godziny 18:00 do 23:00 co 30 min. Po sztucznym jeziorze jest możliwość wyruszenia w tym czasie w tradycyjny rejs statkiem Abra i zobaczenia ich z bliska. Taki rejs można wykupić w cenie ok. 68 AED (ok. 55 PLN). Alternatywą rejsu może być wejście na 272-metrową pływającą platformę The Dubai Fountain Boardwalk za opłatą 20 AED (16 zł.), pozwala ona podejść bliżej - najbliższy punkt tylko 9 metrów od fontann!

Strona: https://thedubaimall.com/en/entertain-detail/the-dubai-fountain-1

3. DUBAI MALL

U stóp najwyższego budynku świata Burj Khalifa, tuż przy największych na świecie fontannach znajduje się największe centrum rozrywkowo-handlowe, które zajmuje 112,4 ha (ponad milion m2) to około 200 boisk do piłki nożnej! Prócz 1200 sklepów (wśród nich najbardziej znani projektanci) i setek lokali gastronomicznych znajduje się tu także m.in. największe akwarium i podwodne zoo, gdzie spotkamy najbardziej tajemnicze stwory oceanu :) to zbiornik o pojemności 10 milionów litrów wody w którym żyje ok 33 tyś zwierząt morskich. Znajdziemy tu również Dubajskie lodowisko o pełnych olimpijskich wymiarach, ogromny wodospad, park rozrywki i sale zabaw dla dzieci, kompleks kinowy i mnóstwo innych atrakcji :)

Strona: https://thedubaimall.com/

4. DUBAI FRAME

Złota ramka, można rzec, że to największa ramka na świecie do zdjęć, gdyż jej wysokość to 150 m. - ale w rzeczywistości to punkt widokowy z którego rozciąga się niesamowita panorama na całe miasto, z jednej strony jego nowoczesne oblicze - błyszczące drapacze chmur, a z drugiej stare miasta - Deiry i lśniąca zatoka Dubaj Creek. Prócz punktu widokowego mieści się tu również galeria dubajska.
Cennik: dorośli - 50 AED, dzieci 3-12 - 20 AED

Strona: https://www.dubaiframe.ae/en/plan-your-visit

5. DEIRA, BUR DUBAI I DUBAI CREEK

Deira i Bur Dubai to najstarsze dzielnice Dubaju i zarazem jego serce, to tu znajdziemy prawdziwą twarz miasta i poczujemy klimat arabski - niska zabudowa, tanie, lokalne restauracje, targ przypraw, tkanin czy złota. Dzielnice dzieli zatoka Dubai Creek, a pomiędzy nimi kursują drewniane, tradycyjne łodzie Abra - możemy się nimi przepłynąć za symboliczną złotówkę. Jest to świetna odskocznia od chaosu, luksusu i nowoczesności.
Będąc w Bur Dubaj, w jego centrum warto wstąpić do Muzeum Dubajskiego, które znajduje w forcie Al Fahidi z 1789 roku - najprawdopodobniej jest to najstarszy obiekt w całym mieście. Przedstawiona jest tu cała historia Dubaju.

Tuż za muzeum wchodzimy już do dzielnicy Bastakiya, która zachowała swój dawny charakter, wąskie uliczki, sklepiki z kolorowymi dywanami, kameralne kawiarnie.

6. PALM JUMEIRAH

Wyspa Palm Jumeirah to sztuczna wyspa w kształcie palmy, nazwano ją 8 cudem świata. Znajdują się na niej luksusowe hotele, mają tu również wille światowi celebryci. Na wyspie znajduje się także jeden z najbardziej rozpoznawalnych hoteli: pięciogwiazdkowy Atlantis The Palm, którego można nazwać symbolem tej wyspy, a także jednym z symboli Dubaju.

7. Burj al-Arab

Jeśli mowa już o symbolach i luksusowych hotelach, warto wspomnieć o hotel Burj al-Arab w kształcie żagla, położonym również na sztucznej wyspie - jego wysokość to 321 m!

Strona hotelu

8. PUSTYNIA

20 min. samochodem od centrum Dubaju znajduje się pustynia oraz atrakcje jakie na nas tam czekają m.in. Jeep Safari po pustynnych wydmach w stylu dubajskim, kolacja przy dźwiękach muzyki arabskiej, pokaz derwiszy czy tańce brzucha.

9. MIEJSCA ZE SPORTAMI EKSTREMALNYMI

W Dubaju znajdziemy także miejsca do uprawiania sportów ekstremalnych, jak: Skydrive Dubaj - skoki ze spadochronem, Jeep safari po pustynnych wydmach, Flyboarding - unoszenie się nad wodą na desce czy Ekstremalna tyrolka Xline - oczywiście jest ona najdłuższa na świecie :) jej początek zaczyna się na wysokości 170 m nad ziemią, a maksymalna prędkość jaką rozwija tyrolka do 80 km/h.

Odnośnik do Skydrive Dubaj: https://www.skydivedubai.ae

Odnośnik do tyrolki Xline: http://xline.xdubai.com/

10. SKI DUBAI

Jeśli mowa już o sportach, warto wspomnieć, że w Dubaju znajduje się także stok narciarski, oczywiście kryty :) pod jednym dachem znajduje się tu też snow park, występy pingwinów oraz szkoła narciarska itp. Mieści się on w centrum handlowym: Mul al-imaral.

Odnośnik do Ski Dubai: https://www.skidxb.com/?utm_source=gmb&utm_medium=organic&utm_campaign=gmb

11. ATRAKCJE DLA DZIECI

W Dubaju możemy znaleźć także wiele atrakcji dla dzieci:
m.in. IMG Worlds of Adventure, to ogromny park tematyczny, nieograniczona zabawa, emocje, prędkości i 5D.

Odnośnik do strony: https://www.imgworlds.com/language/en/

Dubai Park and Resort: mega kompleks parków tematycznych m.in: Motiongate Dubai, Legoland Water Park, Legoland Dubai, Bollywood Parks Dubai, Riverland Dubai.

Odnośnik do strony:https://www.dubaiparksandresorts.com/en

12. DUBAJ MARIN

Dubaj Marina to najgorętsza dzielnica Dubaju, która tętni życiem 24 godziny na dobę. Restauracje, kawiarnie, promenada, ekskluzywne jachty i wiele, wiele więcej :)

Informacja związana ze zdjęciami: zdjęcia zostały częściowo pobrane z banku zdjęć Unsplash, a także ze stron obiektów.