Azory – krainy szczęścia pośrodku Atlantyku – SAU MIGUEL

Dziewięć portugalskich, azorskich wysp rzuconych w Atlantyk, oddalonych tysiące kilometrów od kontynentów.

Sau Miguel -kraina rządzona przez dwa żywioły: wodę i ogień, ocean i wulkany, piękna zielona wyspa, zwiedzanie jej to czysta przyjemność i ukojenie dla ciała i duszy. Niewygasłe wulkany, liczne jeziora w ich kraterach, gorące źródła zagubione wśród lasów, mnóstwo pieszych szlaków.. wieloryby, delfiny, pola herbaciane, egzotyczne owoce .. 

Wyspę możemy odwiedzić w dowolnym terminie, pogoda przez cały rok jest bardzo przyjemna.
Wybraliśmy się na nią w listopadzie - przelot z przesiadką w Lizbonie.
Na wspomnienie o Azorach, szczególnie o wyspie Sau Miguel przychodzi mi na myśl piękny widok, którego nigdy wcześniej nie widziałam - jeziora w kraterach i kalderach czynnych wulkanów.
Najlepiej przeznaczyć sobie trochę więcej czasu na spacery jego krawędziami, gdyż znajduje się tu mnóstwo pięknych szlaków..
znajduje się tu mnóstwo szczęśliwych krów ? :) ponoć na Azorach jest więcej krów niż ludzi ..
 Jeśli już mowa o wulkanach, to trzeba wspomnieć o kolejnej niezwykłej rzeczy, którą znajdziemy na wyspie, są to fumarole. Fumarole czyli pęknięcia w skorupie ziemskiej, przez które wydobywa się na zewnątrz para wodna i inne gazy. W okolicy Furnas jest ich najwięcej, z daleka widać dym wydobywający się z pęknięć, ziemia syczy, a woda wydobywająca się z pęknięć bulgocze w temperaturze 100'C. Mieszkańcy od wieków wykorzystują ten "defekt" do gotowania potraw - to właśnie tak przygotowywana jest słynna w tych stronach potrawa – cozido. Mieszankę różnych mięs i warzyw umieszcza się w wielkim garze i zasypuje gorącą ziemią, pod którą danie podgrzewa się około 6 godzin.
Tak naprawdę cała wyspa położona jest w czynnym kraterze, na każdym kroku daje o tym znać ..
Na całej wyspie możemy kąpać się w zorganizowanych kompleksach termalnych basenów, jednak niesamowite jest to, że możemy je znaleźć całkiem przypadkiem, gdzieś w gęstym lasie, który pokrywa zbocza wulkanów. 
Bardziej znane miejscem z takimi naturalnymi gorącymi nieckami jest w Caldeira Velha. Największą atrakcją tego miejsca jest naturalny wodospad z ciepłą siarczanową wodą.
Jak już o gorącej wodzie mowa, warto wspomnieć, że tu na wyspie Sau Miguel są dwie jedyne w europie plantacje herbat. Zwiedziliśmy Porto Formoso, wstęp na plantację wraz ze zwiedzaniem fabryki z oprowadzeniem bezpłatny.. za co możemy się zrewanżować gospodarzom zakupem herbatki ?
 Droga, którą jechaliśmy na plantację była bardzo ładna i zadbana, na każdym kroku widać jak mieszkańcy i służby porządkowe dbają o roślinność na wyspie i ogólną czystość. Przy drodze znajduje się mnóstwo miejsc widokowych z wydzielonymi miejscami piknikowymi. 
 Kolejną niespotykaną rzeczą w Europie to plantacja ananasów, z której również słyną Azory :)  
Są mniejsze, ale za to bardziej słodkie, na miejscu można również dostać lody ananasowe ?
Wstęp na plantacje z oprowadzeniem również darmowy, aczkolwiek zakup ananasa mile widziany :)
Po drodze piękne wybrzeża i plaże...
 W kolejny dzień jedziemy do stolicy Ponta Delgada, wizytówką miasta jest brama miejska - Portas da Cidade z 1783 r. W stolicy prócz zwiedzania centrum miasta, możemy przechadzać się również po dwóch parkach botanicznych. Jeden płatny Jardim Botanico Jose do Canto, natomiast drugi z bezpłatnym wejściem - Jardim Antonio Borges - znajdują się w nim wiele tropikalnych roślin i drzew, znajduje się tu również mała jaskinia i kilka stawów.
Vila Franca do Campo - dawna stolica wyspy z górującym nad nim wzgórzem z kaplicą Nossa Senhora da Paz. Do kaplicy prowadzą piękne schody z umieszczonymi pośrodku obrazami z płytek azulejos przedstawiającymi drogę krzyżową. Ze wzgórza widoczna jest mała wysepka i zarazem rezerwat przyrody, oddalony około kilometr od brzegu - Ilheu de Vila. Wysepka powstała w wyniku erupcji wulkanu, teraz widać jedynie brzegi krateru, środek jest zalany przez ocean - można do niej dopłynąć promem. W połowie czerwca odbywają się tu zawody w skokach do wody z klifów - kobiety z 20m, mężczyźni z 28 m.
Kaplica Ermida de Nossa Senhora do Monte Santo, przepiękna w biało-niebieskich kolorach zlokalizowana na szczycie wzgórza, koło niej znajduje się punkt widokowy -
Miradouro do Monte Santo. 
Kolejne piękne miejsce warte zatrzymania się na dłuższą chwile to  
                                                Natural Park of Ribeira dos Caldeirõe.
Punkt widokowy - Miradouro da Ponta do Arnel - z tego miejsca widać przepiękny widok na całe północne wybrzeże Azorów, oraz latarnia morską Farol da Ponta do Arnel - jest to pierwsza latarnia wybudowana na wyspie. Niestety nam pogoda nie do końca dopisała i nie mogliśmy skorzystać z tego przepięknego widoku. Jest możliwość dojechania/dojścia do latarni, jednak droga (na samochód) jest bardzo stroma.