Piękno Wysp Jońskich część 2 – Kefalonia, Itaka

W skład największych Wysp Jońskich wchodzą:
  • Zakynthos - najbardziej popularna, kojarzona z zatoką wraku
  • Korfu - królowa Wysp Jońskich
  • Kefalonia - moja perełka :)
  • Leukada
  • Itaka - rodzinna wyspa Odyseusza
Są one znaczenie bardziej zielone, mniej wypalone słońcem od popularnych wysp na morzu Egejskim.. Uwielbiam w nich wysokie wapienne klify, które wpadają do turkusowego, krystalicznie czystego morza.

Kefalonia, kolejna odwiedzona przez nas wyspa w archipelagu Wysp Jońskich. Powierzchnia 780 km2 - największa z nich. Zdecydowanie najmniej turystyczna,  spokojna, cicha..

Idealna nie tylko dla miłośników plażowania, chodź warunki, które na niej panują są bardzo sprzyjające - znajduje się tu mnóstwo pięknych i spokojnych plaż. Zabytki niestety zostały zniszczone wraz z największym trzęsieniem ziemi w 1953 r., ale możemy pochodzić wśród ruin wiosek i poodkrywać ich tajemnicę, zajrzeć do jaskini Melissani, czy wspiąć się na najwyższą górę Ainos i pospacerować wśród pięknej panoramy wyspy. Z Kefaloni wypływają też promy na pobliskie wyspy, na Zakynthos oraz Itakę - wycieczka jednodniowa na pewno będzie udana.
Plaża w Petanii 
Plaża Myrtos - uważana jest za najładniejszą plażę na wyspie.
Kilkakrotnie znajdowała się na listach najpiękniejszych plaż Europy.
Jaskinia Melissani - jaskinia jest częściowo zalana przez słone jezioro.
Woda morska dostaje się tutaj przez podziemny uskok w dnie morskim w okolicach Argostolii, przepływając pod Kefalonie wypływa w jaskini.
Woda tutaj przybiera niesamowity błękitno-turkusowy kolor :)
Ruiny starego miasta Sami
Klasztor Agrilion – nad plażą Antisamos -
widoki jak w filmie Kapitan Corelli – na samą plażę i na Itakę :)
No i plaża Antisamos
Fiscardo  - północ wyspy
po drodze na najwyższy szczyt - Ainos,  1627 m n.p.m.
Argostolii - stolica wyspy. Ze względu na ciekawy kształt wyspy, oraz nasz hotel bardziej opłacało nam się popłynąć na nią promem z miejscowości Lixouri. Stolica wyspy, ładna, zadbana, czysta - pewnie przez małą ilość turystów :P Wyspę tą również nawiedziło katastroficzne trzęsienie ziemi w sierpniu 1953 roku - prawie całkowicie zrównało z ziemią Kefalonię, Itakę i Zakynthos. Dlatego nie znajdziemy tu zabytków. Bezcenne archiwalne zbiory z epoki weneckiej, dzieła sztuki, zabytkowe budynki – wszystko zginęło pod warstwą gruzu i popiołu.
Będąc w stolicy warto przejechać się też na latarnia morska w Argostolii
Klasztor Agios Gerasimos. XVI-wieczna świątynia, gdzie w srebrnym sarkofagu znajdują się szczątki świętego Gerassimosa – patrona wyspy. Znajduje się tu też świetna winnica

Wyspa Itaka - 96 km2. Według Homera Itaka była rodzinną wyspą Odyseusza, który był jej królem.

Stavrós - drugie co do wielkości miasto na wyspie Itaka. Znajduje sie tu pomnik Odyseusza.
Widok na zatokę i  miasteczko Vathy 
Vathi – Stolica wyspy