Dominikana – “Perła Karaibów”

Dominikana zwana często „Perłą Karaibów”

Dominikana to kraj położony na wyspie Hispanioli – jednej z największych wysp na Karaibach. Hispaniola to dawna nazywana Haiti.

Dominikanę oblewają od północy wody Oceanu Atlantyckiego, natomiast od południa Morze Karaibskie.

Na myśl o Dominikanie, od razu co poniektórym przychodzi na myśl region Punta Cana z rajskimi plażami i śnieżnobiałym piaskiem, tak, to on jest najbardziej obleganym regionem.

Drugim regionem najczęściej wybieranym to Puerto Plata, która cechuje się inną naturą, w krajobrazach dominują góry Kordyliery Północnej porośnięte bujną roślinnością łagodnie opadają ku tafli Oceanu Atlantyckiego, piaszczyste piękne plaże, które niemal nie odbiegają swoim pięknem od rajskich plaż Punta Cana. Ocean mieniący się we wszystkie kolory błękitu. Jest tu zdecydowanie mniej turystów, za czym idzie większy spokój, łatwo też znaleźć w pobliżu hotelu dziką plażę, na której będziemy kompletnie sami 😊

Puerto Plata polecam wszystkim, którzy chcą być bliżej natury, oglądać zróżnicowany krajobraz, miłośników sportów wodnych.

Dziś w swojej relacji chce przedstawić nie hotele, których oczywiście zwiedziliśmy wiele, ale miejsca, które warto zobaczyć 😊

Kiedy obudził mnie pierwszego dnia szum oceanu i śpiew egzotycznym ptaków, od razu pobiegłam na zewnątrz, spojrzałam na bliską odległość zielonych gór, pięknie mieniącego się oceanu, poczułam ciepły powiew wiatru.. pomyślałam … jestem w raju! I tak chodziłam do końca naszego pobytu ze słowami, jak tu tak pięknie 😊

Zdjęcia wykonane przy hotelu w którym mieszkaliśmy. Przepiękny zielony teren, w pobliżu również mokradła, gdzie napotkać możemy żółwie i różnego rodzaju ptactwo.

W pobliżu hotelu udało się raz zobaczyć potężny, luksusowy wycieczkowiec, który cumował w przystani obok. Robił mega wrażenie!

Wycieczka po Puerto Palata.

Nad miastem znajduje się góra Isabel de Torres, na którą możemy wjechać kolejką, prócz podziwiania panoramy wybrzeża, możemy też z bliska zobaczyć figurę Chrystusa Odkupiciela, który góruje nad miastem. Znajduje się tu również ogród botaniczny oraz słynna Forteca św. Filipa.

Historyczne centrum, bajkowy ryneczek otoczony jest kolorowymi, ładnymi budynkami w stylu wiktoriańskim. Znajdują się tu ciekawe uliczki z parasolami, różowa ulica, a na ryneczku możemy orzeźwić się wodą kokosową bezpośrednio z kokosa :)

Rejs katamaranem na rajską wysepkę
Cayo Paraiso.

to fantastyczne miejsce na relaks, a także na oszałamiający snorkeling przy rafie koralowej.

W drodze powrotnej przepływaliśmy przez kanał namorzynowy.

Punta Rucia.

Punta Rucia to najpiękniejszy i najbardziej idylliczny zakątek północnej Dominikany. Kilometry dziewiczych plaż Punta Rucia, biały jak cukier puder piasek i turkusowa woda tworzą krajobraz jak z pocztówki :)

Zakupy - czyli co warto kupić na Dominikanie.

 - Zacznijmy od rumu - palony ciemny polecany: Brugal.

 - Cygara - W Dominikanie produkuje się więcej cygar niż na Kubie.

 - Mamajuana - "lekarstwo na wszystko". napój na bazie rumu, miodu i lokalnych przypraw.

 - Kawa - najlepsza Santa Domingo.

 - Kakao, przyprawy, olejki..

 - Larimar - to półszlachetny błękitny kamień, który wydobywany jest jedynie w dominikanie.

 - Maski Drewniane

 - Porcelanowe laleczki bez twarzy - Dominikanie uważają, że Dominikana jest tak kolorowa, że nie da jej się wyrazić jednym kolorem skóry, jednymi rysami (fizjonomią)

 

Informacje praktyczne:

  • Stolica: Santo Domingo
  • Lot bezpośredni trwa ok 10h
  • Różnica czasu: -6h latem, 5h zimą
  • Waluta: Peso Dominikańskie (DOP), najkorzystniej zabrać ze sobą USD i zamienić na miejscu na DOP. Oczywiście na miejscu równeż można płacić USD.
  • Obowiązkowo: paszport
  • Szczepienia obowiązkowe: brak: